پیشانی؛ گاه‌نوشته‌های فرهنگی حامد صفایی‌پور

خواندن و نوشتن را دوست دارم. هم‌پیشانی‌هایم را دوست دارم. فکر می کنم باید درباره داشته‌ها و نداشته‌هایمان با هم حرف بزنیم.

پیشانی؛ گاه‌نوشته‌های فرهنگی حامد صفایی‌پور

خواندن و نوشتن را دوست دارم. هم‌پیشانی‌هایم را دوست دارم. فکر می کنم باید درباره داشته‌ها و نداشته‌هایمان با هم حرف بزنیم.

پیشانی؛ گاه‌نوشته‌های فرهنگی حامد صفایی‌پور

اینکه «تا مرد سخن نگفته باشد/ عیب و هنرش نهفته باشد» حرفی است و اینکه سخن نگوییم تا عیب و هنرمان نهفته باشد، حرفی دیگر.
بسیاری از بندگان خدا بوده اند که از اتفاق چون کمتر سخن گفته‌اند، تا عیب و هنرشان نهفته باشد(!)، یک عمر با عقاید و افکار من درآوردی سپری کرده اند.
«مرد» باید سخن بگوید، آشکار و روشن؛ تا با لطف حضرتِ «عقلِ جمعی» به عیوب سخن و اندیشه‌اش پی‌ببرد.
برای همین بر هر انسانی که دوست دارد اندیشمندانه زندگی کند، فرض است که با گفتن و نوشتن، خود را در معرض سرنیزه‌های سوزنده و سازنده نقد دیگران قرار دهد. و از عیان شدن عیب و رسوا شدن هنرش نهراسد. من برای آموختن، می‌نویسم.

هم‌پیشانی سلام!
نوشته‌های این وبلاگ، منتخبی از نوشته‌های به واقع جور واجور من در سایت پیشانی(www.pishani.ir)-در سال‌های 89 تا 92- است که به فراخور احوال و اوضاع شخصی و اجتماعی نوشته‌ام. بنا دارم برگزیده‌ای از آن نوشته‌ها را-با بازنگری اندک- به همراه نوشته‌های جدیدی در اینجا منتشر نمایم. امیدوارم همچون گذشته از نظرات شما بهرمند شوم.
حامد صفایی‌پور

آخرین دیدگاه ها
  • ۰
  • ۰

لحن صمیمی و البته صریح دریابندری، همراه با حالت طبیعی و روان این مصاحبه لذت خواندن آن را دو چندان کرد. بیشترین پیام این مصاحبه برای من- خصوصا در این حال و هوایی که این روزها در آن به سر می برم- تاکید بر تفّرد اهالی فرهنگ بود، در مقابل دیدگاه‌هایی که از منظر سیاست‌گذاری، مدام بر پول و بودجه‌های‌ دولتی تاکید می‌کند.‌ یک زندگی خودساخته، خود یافته، خود رفته، که سفرنامه آن، داستانی شنیدنی است. ماجرای کیوان- دوست صمیمی نجف- که ترور می شود- از تاثربرانگیزترین بخش‌های مصاحبه است. بعد از آن روایت دریابندری از احساسش درباره کتاب سیاحت شرق، که آن را نمونه ای از یک اثر تانیفی می داند. نکته‌های دریابندری درباره فوت‌های کوزه‌گری ترجمه طوفانی در ذهنم به پا می‌کند که ای دریغ! چه راه سخت و طولانی ای است و چه راهروان سخت کوشی می خواهد. 

مشخصات اثر: یک گفت و گو (با نجف دریابندری)، نشر کارنامه. 

  • ۹۴/۰۳/۲۴

خلاصه کتاب

دیدگاه های خوانندگان این مطلب (۱)

بیان دیدگاه

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">