پیشانی؛ گاه‌نوشته‌های فرهنگی حامد صفایی‌پور

خواندن و نوشتن را دوست دارم. هم‌پیشانی‌هایم را دوست دارم. فکر می کنم باید درباره داشته‌ها و نداشته‌هایمان با هم حرف بزنیم.

پیشانی؛ گاه‌نوشته‌های فرهنگی حامد صفایی‌پور

خواندن و نوشتن را دوست دارم. هم‌پیشانی‌هایم را دوست دارم. فکر می کنم باید درباره داشته‌ها و نداشته‌هایمان با هم حرف بزنیم.

پیشانی؛ گاه‌نوشته‌های فرهنگی حامد صفایی‌پور

اینکه «تا مرد سخن نگفته باشد/ عیب و هنرش نهفته باشد» حرفی است و اینکه سخن نگوییم تا عیب و هنرمان نهفته باشد، حرفی دیگر.
بسیاری از بندگان خدا بوده اند که از اتفاق چون کمتر سخن گفته‌اند، تا عیب و هنرشان نهفته باشد(!)، یک عمر با عقاید و افکار من درآوردی سپری کرده اند.
«مرد» باید سخن بگوید، آشکار و روشن؛ تا با لطف حضرتِ «عقلِ جمعی» به عیوب سخن و اندیشه‌اش پی‌ببرد.
برای همین بر هر انسانی که دوست دارد اندیشمندانه زندگی کند، فرض است که با گفتن و نوشتن، خود را در معرض سرنیزه‌های سوزنده و سازنده نقد دیگران قرار دهد. و از عیان شدن عیب و رسوا شدن هنرش نهراسد. من برای آموختن، می‌نویسم.

هم‌پیشانی سلام!
نوشته‌های این وبلاگ، منتخبی از نوشته‌های به واقع جور واجور من در سایت پیشانی(www.pishani.ir)-در سال‌های 89 تا 92- است که به فراخور احوال و اوضاع شخصی و اجتماعی نوشته‌ام. بنا دارم برگزیده‌ای از آن نوشته‌ها را-با بازنگری اندک- به همراه نوشته‌های جدیدی در اینجا منتشر نمایم. امیدوارم همچون گذشته از نظرات شما بهرمند شوم.
حامد صفایی‌پور

آخرین دیدگاه ها
 • ۰
 • ۰

دیدگاه های خوانندگان این مطلب (۲)

 • مجتبی فرقانی
 • به مثال بخش ارزشگذاری نقد دارم:
  اگر واقعیت منظور یک امر عینی باشد مثل افت تحصیلی یا مزه اشتراک بر سر آن چندان چالش انگیز نیست و کاملا بدیهی است. به نظر من رسیدن اشتراک بر سر تعریف مسئله بهتر است که روش مشترک نگریستن به واقعیت را هم در بر میگیرد. البته درباره روش صحبتی نشد.

  پاسخ:
  درست است که تعریف راهگاست و روش نگریستن مشترک را هم بر می انگیزد ولی رسیدن به تعریف مشترک یک فعالیت مفهومی سطح بالاست. مگر اینکه با روش پدیدارشناسانه بگوییم: چه باشد آنچه خوانندش (مثلا) افت تحصیلی. یا از تعریف بالاشاره استفاده کنیم. 
  درباره روش در گفتار های بعدی صحبت می کنیم . 
  ممنون که می خوانید. اگر این متن یک خواننده مثل شما داشته باشد به ارش نوشتنش می ارزد. 
  درود 
  چه موشکافی دقیقی!! 
  شما مقالاتت را برای ایشون ایمیل کن و صفحه روزنامه را اشغال نکن!!
  پاسخ:
  سلام 
  مانع الجمع نیست. 
  هر دو کار را می کنم. 

  بیان دیدگاه

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">